SIKÇA SORULAN SORULAR

Şehrin her yanında ulaşım öncelikli olmak üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pek çok hizmetinden rahatça faydalanabileceğiniz, internet üzerinden kredi kartı veya kredi kartı özellikli banka kartı ile online yükleme yapabileceğiniz tek ödeme kartıdır.

  • Toplu Ulaşım Araçları (otobüs, metro, banliyö ve vapur)
  • Otoparklar (İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen)
  • Bisim (Bisiklet kiralamak için üye olunması gerekmektedir)
  • Teleferik
  • İzmir Doğal Yaşam Parkı
  • Aşık Veysel Rekreasyon Alanı
  • Buz Pisti
  • Akıllı Tuvaletler

İzmirim Kartı, şehirdeki tüm satış noktaları ve dolum gişelerinden, ayrıca 16 noktada kurulan geçici satış ve dolum istasyonlarından satın alabilir ve dolum yapabilirsiniz.

Alsancak Gar Hocazade Camii
Bornova Metro Karşıyaka İskele
Bostanlı İskele Konak Bahribaba
Buca Üçkuyular Meydan Konak Kemeraltı girişi
Çiğli Belediye önü Sarnıç aktarma merkezi
Eşrefpaşa otobüs durağı Şirinyer aktarma merkezi
Fahrettin Altay aktarma merkezi Şirinyer Pazaryeri giriş
Halkapınar Metro Üçyol Metro

Eski tip kartınıza dolum yapabileceğiniz son tarih 30 Kasım 2016’dır. Kartınız 31 Aralık 2016 tarihinden itibaren geçersiz olacaktır. Mevcut bakiyenizi ise satın aldığınız İzmirim Kartınıza 15 Ocak 2017’den itibaren aktarabilirsiniz.

Evet.İzmirim Kartla metro ve banliyö istasyonları, vapur iskeleleri turnikelerinden geçişlerde ve tüm otobüslere binişlerde geçerli olmak üzere; ilk binişi takiben 90 dk. içerisinde olan metro, vapur, banliyö ya da otobüslere yapılacak olan ikinci ve sonraki binişler biniş fiyatına dahildir. (B-D-F-G tarifelerinde aktarma hakkı yoktur. Ücret tarifesine ulaşmak için tıklayınız. )

Eski tip Öğrenci ve Öğretmen kart sahiplerinin www.izmirimkart.com.tr adresi üzerinden değişim başvurusu yapması gerekmektedir. (Mevcut Öğrenci ve Öğretmen kartlarının arka yüzünde yer alan kart numarası 23105 ve 23106 ile başlayan kartlar İzmirim Kart olduğundan değiştirilmeyecek ve aynı kartlar kullanılmaya devam edilecektir. )

Eski tip Öğrenci ve Öğretmen kartlarına sahip olan öğrenci ve öğretmenler (kartlarının arka yüzünde yer alan kart numarası 23105 ve 23106 dışında olanlar) www.izmirimkart.com.tr adresi üzerinden öncelikle ön başvuru formunu dolduracaklar, 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi ile internetten kartla güvenli ödeme ya da Vakıflar bankasının herhangi bir şubesinden masrafsız ve havale ücreti ödemeden Eshot Genel Müdürlüğü KURUM TAHSİLAT hesabına 7 TL ücret yatıracaklardır.

Ön Başvuru formu doldurmadan kesinlikle bankaya ücret yatırılmayacaktır.

Ön başvuruyu gerçekleştiren ve bankaya kart ödemesini yapan öğrenci ve öğretmenlerin kartları 2016-2017 öğretim döneminin başlamasıyla teslim edilecektir.

Kart değişim başvurusunda bulunan İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine ait kartlar 2016/2017 öğretim döneminde okullarına toplu olarak teslim edilecektir. Kartların dağıtımı okul yönetimleri tarafından yapılacaktır. ESHOT tarafından bireysel kart teslimi yapılmayacaktır.

Çeşme, Karaburun, Kemalpaşa, Menderes, Ödemiş, Seferihisar, Tire, Torbalı, Foça, Dikili, Kınık, Kiraz, Selçuk ve Bergama ilçelerinde öğrenim gören ilköğretim ve lise öğrencileri Büyükşehir Belediyesine ait yerel hizmet bürolarından kartlarını teslim alacaklardır.

İzmir ili dışında okuyan İlköğretim ve lise öğrencileri Konak Katlı Otopark altında bulunan ESHOT Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü Kart Dağıtım Bürolarından kartlarını teslim alacaklardır.

Kart değişim başvurusunun 10.10.2016 tarihinden sonra yapılması halinde ulaşım kartı, Konak Katlı Otopark altında bulunan ESHOT Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü Kart Dağıtım Bürolarından teslim edilecektir.

Öğrenci Öğretmen Kart İndirimleri sadece ulaşımda geçerlidir.

Eski tip karttaki bakiye alt limit olmaksızın İzmirim Kartınıza aktarım yapabilirsiniz.

İnternetten TL yükleme, ilgili web sitesi üzerinden İzmirim Kart’a TL yüklenmesini sağlayan bir hizmettir.

İnternetten TL yükleme hizmeti ile artık İzmirim Kart’a TL yüklemek için İzmirim Kart bayi aranmasına ve zaman kaybedilmesine gerek yoktur. İnternetin olduğu her yerde İzmirim Kart’a yükleme yapılabilir.

izmirimkart.com.tr üzerinden TL yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında, karta ait yükleme kaydı sahadaki validatörlere gönderilir. Sahadaki cihazların tamamının ilgili kaydı alması GSM bağlantı durumuna göre 1 saati bulabilir. Kart biniş sırasında validatör cihazına gösterildiğinde ilk olarak tanımlı yükleme işlemi gerçekleştirilir. Yükleme işleminin ardından kullanılan hizmete ait normal biniş ücreti karttan tahsil edilir.

izmirimkart.com.tr üzerinden İzmirim Kart’a bir seferde en az 1 TL, en fazla 100 TL yükleme yapılabilir. Bekleyen yüklemeler aktif hale getirilmeden en fazla 2 defa yükleme işlemi yapılabilir.

İnternet üzerinden TL yüklemek için 3D Secure desteği veren tüm banka kartları, kredi kartları ve sanal kartlar kullanılabilir.

İnternet üzerinden TL yüklemek için sadece 3D Secure desteği olan banka kartları, kredi kartları ve sanal kartlar kullanılabilir.

izmirimkart.com.tr üzerinden, kredi kartı ile yapılan ödemelerde kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankaların firmalar ile yaptığı ortak çalışmaya 3D Secure denir. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından sunulan özel bir 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş yapılan kredi kartının sahibinin cep telefonuna SMS ile onay kodu gönderilir veya kart sahibi dışında kimsenin bilmediği özel bilgiler istenir. Bu şekilde yapılan başarılı ödeme işlemlerinde, banka herhangi olumsuz bir durumda tüm sorumluluğu üzerine alır.

İnternet üzerinden TL yüklemesi isteği başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra, İzmirim Kart Validatörlere ilk okutulduğunda, ilgili miktar otomatik olarak yüklenir. Kartta bakiye olmadan kullanım halinde, kart validatörlere okutulduğunda önce bekleyen yükleme işlemi, daha sonra düşüm işlemi gerçekleşir.

İnternetten TL yüklemesi yapıldıktan sonra eğer ilgili miktar karta yüklenmedi ise 14 gün içerisinde iptal işlemi gerçekleştirilebilir. İptal için belirtilen telefon numarası (0 850 277 66 88) ve www.izmirimkart.com.tr web sitesinde bulunan “Ödeme Sorun Bildirim Formu” üzerinden iptal kaydı alınır ve 1 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. İlgili miktarın kredi/banka kartına iadesi kartın ait olduğu bankaya bağlı olarak 1-10 iş günü içirişinde gerçekleşir.

İnternet üzerinden yapılan TL yüklemesinin kartta görünebilmesi için, kartın validatöre okutulması gerekmektedir. Kart validatöre ilk okutulduğunda ilgili miktar otomatik olarak yüklenecektir. Kart validatöre okutulmadığı sürece bakiye sorgusuna yükleme yapılan miktar yansımayacaktır.

İnternet TL yükleme hizmeti sadece İzmirim Kart’lar için hizmet vermektedir. Kullanımı 30 Kasım 2016 tarihinde son bulacak eski toplu ulaşım kartları ve serbest geçiş hakkına sahip kişiselleştirilmiş kartlar hizmet dışıdır.

İnternet üzerinden yapılan TL yüklemesinin validatör cihazlarına ulaşması, GSM bağlantı durumuna göre 1 saati bulabilir.

izmirimkart.com.tr üzerinden TL yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında, karta ait yükleme kaydı sahadaki validatörlere gönderilir. Sahadaki cihazların tamamının ilgili kaydı alması GSM bağlantı durumuna göre 1 saati bulabilir. Kart biniş sırasında validatör cihazına gösterildiğinde ilk olarak tanımlı internet yükleme işlemi gerçekleştirilir. Yükleme işleminin ardından kullanılmakta olan hizmete ait normal biniş ücreti tahsil edilir. Yükleme işlemi gerçekleşmemiş ise kart okutulduğunda validatör henüz yükleme emrini almamış olabilir. Bakiye sorgusunda yükleme için bekleyen kayıt görüntülenmeye devam eder.

İnternet üzerinden TL yükleme hizmeti için ekstra bir ücret alınmamaktadır.

Başarılı gerçekleşmiş işlem sonrası, sistemde kayıtlı elektronik posta adresine yükleme bilgi fişi gönderilir. Sistemden bakiye sorgusu gerçekleştirildiğinde yükleme işlemi için bekleyen kayıt ve yükleme miktarı, kart bakiyesinden ayrı olarak ekranda gösterilir.

Kart validatörlere okutulduğunda eğer bekleyen dolum işlemi varsa ilk olarak bu işlem gerçekleşir. Dolayısıyla kartta 0 TL bakiye olması durumunda bile Internet üzerinden yükleme işlemi gerçekleştirildiyse kart kullanılabilir. Kart okutulduğunda ilk olarak bakiye güncellenir, daha sonra kullanıma ait düşüm gerçekleşir.