Hes Kodu

İzmirim Kartınıza HES kodunuzu kayıt etmek için tıklayınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Nüfus cüzdanı ve arızalı İzmirim Kart ile beraber Konak çok katlı otopark altındaki belediye pasajında yer alan Kart Değişim Bürosuna başvurabilirsiniz.
Fiziki hasarlar dışında arızalanan İzmirim Kartlar ilk dolum tarihinden itibaren 2 (iki) yıl süre ile ücretsiz olarak değiştirilmektedir. İzmirim Kartların son değişim tarihleri ilk dolum belgesinde yazılmaktadır.

Şehrin her yanında ulaşım öncelikli olmak üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pek çok hizmetinden rahatça faydalanabileceğiniz, internet üzerinden kredi kartı veya kredi kartı özellikli banka kartı ile online yükleme yapabileceğiniz tek ödeme kartıdır.

  • Toplu Ulaşım Araçları (otobüs, metro, banliyö ve vapur)
  • Otoparklar (İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen)
  • Bisim (Bisiklet kiralamak için üye olunması gerekmektedir)
  • Teleferik
  • İzmir Doğal Yaşam Parkı
  • Aşık Veysel Rekreasyon Alanı
  • Buz Pisti
  • Akıllı Tuvaletler

İzmirim Kartınızı, şehirdeki tüm satış noktaları ve dolum gişelerinden temin edebilirsiniz

Eski tip kartınıza dolum yapabileceğiniz son tarih 30 Kasım 2016’dır. Kartınız 31 Aralık 2016 tarihinden itibaren geçersiz olacaktır. Mevcut bakiyenizi ise satın aldığınız İzmirim Kartınıza 15 Ocak 2017’den itibaren aktarabilirsiniz.

Ön başvuruyu gerçekleştiren ve bankaya kart ödemesini yapan öğrenci ve öğretmenlerin kartları teslim edilecektir.

Öğrenci Öğretmen Kart İndirimleri sadece ulaşımda geçerlidir.

İnternetten TL yükleme, ilgili web sitesi üzerinden İzmirim Kart’a TL yüklenmesini sağlayan bir hizmettir.

İnternetten TL yükleme hizmeti ile artık İzmirim Kart’a TL yüklemek için İzmirim Kart bayi aranmasına ve zaman kaybedilmesine gerek yoktur. İnternetin olduğu her yerde İzmirim Kart’a yükleme yapılabilir.

izmirimkart.com.tr üzerinden TL yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında, karta ait yükleme kaydı sahadaki validatörlere gönderilir. Sahadaki cihazların tamamının ilgili kaydı alması GSM bağlantı durumuna göre 1 saati bulabilir. Kart biniş sırasında validatör cihazına gösterildiğinde ilk olarak tanımlı yükleme işlemi gerçekleştirilir. Yükleme işleminin ardından kullanılan hizmete ait normal biniş ücreti karttan tahsil edilir.

izmirimkart.com.tr üzerinden İzmirim Kart’a bir seferde en az 1 TL, en fazla 100 TL yükleme yapılabilir. Bekleyen yüklemeler aktif hale getirilmeden en fazla 2 defa yükleme işlemi yapılabilir.

İnternet üzerinden TL yüklemek için 3D Secure desteği veren tüm banka kartları, kredi kartları ve sanal kartlar kullanılabilir.

İnternet üzerinden TL yüklemek için sadece 3D Secure desteği olan banka kartları, kredi kartları ve sanal kartlar kullanılabilir.

izmirimkart.com.tr üzerinden, kredi kartı ile yapılan ödemelerde kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankaların firmalar ile yaptığı ortak çalışmaya 3D Secure denir. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından sunulan özel bir 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş yapılan kredi kartının sahibinin cep telefonuna SMS ile onay kodu gönderilir veya kart sahibi dışında kimsenin bilmediği özel bilgiler istenir. Bu şekilde yapılan başarılı ödeme işlemlerinde, banka herhangi olumsuz bir durumda tüm sorumluluğu üzerine alır.

İnternet üzerinden TL yüklemesi isteği başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra, İzmirim Kart Validatörlere ilk okutulduğunda, ilgili miktar otomatik olarak yüklenir. Kartta bakiye olmadan kullanım halinde, kart validatörlere okutulduğunda önce bekleyen yükleme işlemi, daha sonra düşüm işlemi gerçekleşir.

İnternetten TL yüklemesi yapıldıktan sonra eğer ilgili miktar karta yüklenmedi ise 14 gün içerisinde iptal işlemi gerçekleştirilebilir. İptal için eshot.gov.tr adresinde yer alan öneri, istek, şikayet formu  kullanılarak talep iletilir veya yükleme üyelik içinde yapıldıysa İzmirim Kart Online İşlemler Merkezi üzerinden bekleyen yüklemeler sayfasında yer alan İptal/İade işlemi uygulanabilir. İlgili miktarın kredi/banka kartına iadesi kartın ait olduğu bankaya bağlı olarak 1-14 iş günü içirişinde gerçekleşir.

İnternet üzerinden yapılan TL yüklemesinin kartta görünebilmesi için, kartın validatöre okutulması gerekmektedir. Kart validatöre ilk okutulduğunda ilgili miktar otomatik olarak yüklenecektir. Kart validatöre okutulmadığı sürece bakiye sorgusuna yükleme yapılan miktar yansımayacaktır.

İnternet TL yükleme hizmeti sadece İzmirim Kart’lar için hizmet vermektedir. Kullanımı 30 Kasım 2016 tarihinde son bulacak eski toplu ulaşım kartları ve serbest geçiş hakkına sahip kişiselleştirilmiş kartlar hizmet dışıdır.

İnternet üzerinden yapılan TL yüklemesinin validatör cihazlarına ulaşması, GSM bağlantı durumuna göre 1 saati bulabilir.

izmirimkart.com.tr üzerinden TL yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında, karta ait yükleme kaydı sahadaki validatörlere gönderilir. Sahadaki cihazların tamamının ilgili kaydı alması GSM bağlantı durumuna göre 1 saati bulabilir. Kart biniş sırasında validatör cihazına gösterildiğinde ilk olarak tanımlı internet yükleme işlemi gerçekleştirilir. Yükleme işleminin ardından kullanılmakta olan hizmete ait normal biniş ücreti tahsil edilir. Yükleme işlemi gerçekleşmemiş ise kart okutulduğunda validatör henüz yükleme emrini almamış olabilir. Bakiye sorgusunda yükleme için bekleyen kayıt görüntülenmeye devam eder.
Ayrıca İzmirim Kart'a yapılan web dolum işlemlerinin validatörde okutulmasına rağmen karta yansımaması durumunda,  web dolum işlemi yapıldığını şoför personele bildirmesi halinde dolum işleminin kart bakiyesine yansıtılması sağlanacaktır.

İnternet üzerinden TL yükleme hizmeti için ekstra bir ücret alınmamaktadır.

Başarılı gerçekleşmiş işlem sonrası, sistemde kayıtlı elektronik posta adresine yükleme bilgi fişi gönderilir. Sistemden bakiye sorgusu gerçekleştirildiğinde yükleme işlemi için bekleyen kayıt ve yükleme miktarı, kart bakiyesinden ayrı olarak ekranda gösterilir.

Kart validatörlere okutulduğunda eğer bekleyen dolum işlemi varsa ilk olarak bu işlem gerçekleşir. Dolayısıyla kartta 0 TL bakiye olması durumunda bile Internet üzerinden yükleme işlemi gerçekleştirildiyse kart kullanılabilir. Kart okutulduğunda ilk olarak bakiye güncellenir, daha sonra kullanıma ait düşüm gerçekleşir.

İzmirim Kart bayi çalışmaları ile ilgili tüm süreçler Elektronik Ücret Toplama Sistemi yüklenicisi tarafından yürütülmektedir. Bayilik başvurusu ve detaylı bilgi almak için 320 0 320 numaralı telefonu arayabilirsiniz