65 YAŞ KARTI BAŞVURU BİLGİLENDİRME

Kimler 65 Yaş Kartı Alabilir?

65 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanabileceği seyahat kartıdır. 4/03/2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren  “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” doğrultusunda 65 yaş ve üzeri kişiler alacakları seyahat kartı ve ya Nüfus Cüzdanıyla şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır.

65 Yaş Kartı alacak vatandaşlarımız başvuruları;
  • www.izmirimkart.com.tr internet adresi üzerinden ya da 1 adet biyometrik fotoğraf (son altı ay içerisinde çekilmiş) ve Nüfus cüzdanı aslı ile kart başvuru merkezlerinden yapılır.
  • 65 yaş kartları ücretsiz olarak verilir.
  • Şahsen veya internetten ön başvuru yapan başvuru sahipleri son 6 ay içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğrafları ile kart başvuru merkezlerine giderek kartlarını 10 dakikada teslim alır.
  • Sistemde ücretsiz seyahat hakkına sahip Engelli Kartı veya Şehit/Gazi/Yakını Kartı bulunan kişiler, 65 Yaş Kartı başvurusu yapamazlar.
  • ÖNEMLİ: BİYOMETRİK FOTOĞRAF DIŞINDAKİ FOTOĞRAFLAR KESİNLİKLE KABUL EDİLMEZ.
  • Yapılan işlemlerde kart sahibine ait Fotoğraflı bir Kimlik belgesinin ibrazı zorunludur.
 
KARTLARIN ZAYİ EDİLMESİ,ÇALINMASI VE YIPRANMASI DURUMLARINDA

Kart başvuru merkezlerine şahsen başvuru yapılarak tekrar kart alınır.
  • Kayıp, çalıntı yada yıpranma nedeniyle kart yenileme bedeli  40 TL’dir.
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf istenir.
Başvuru Merkezlerimizden yapılan başvurularda sms olarak telefonunuza gelen linke tıklayarak online olarak veya Vakıfbank Şubelerinden ödeme yapılır.

 Başvuru Merkezlerimiz;
-Konak Kart Başvuru Merkezi 
-Fahrettin Altay Kart Başvuru Merkezi (Fahrettin Altay Aktarma Merkezi)
-Bostanlı Kart Başvuru Merkezi (Bostanlı Aktarma İstasyonu)
-Bornova Kart Başvuru Merkezi (Bornova Metro İstasyonu)
-Üçyol Kart Başvuru Merkezi (Üçyol Metro İstasyonu-Betonyol Çıkışı)

 
Kartların çalınması ve zayi olması durumunda Kart Başvuru Merkezlerimize şahsen gelerek ya da 0850 209 35 35 numaralı telefonlara bildirimde bulunulması, kartın kullanıma kapatılmasının sağlanmasından kart sahibi sorumludur. 

Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart’ın usulsüz ( hak sahibi dışında başkası tarafından ) kullanılmasının tespiti halinde, tutanak düzenlenerek  ilk kez tespit edilmesi halinde 2 ay, ikinci kez tespit edilmesi halinde 4 ay, 3 kez ve üzerinde tespit edilmesi halinde 6 ay süre ile kişiselleştirilmiş İzmirim Kartı kullanıma kapatılır ve bu süre boyunca bildirim yükümlülüğüne uymayan kişiye yeni Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart verilmez. Bu sürenin sonunda kişinin talebi halinde Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart kullanıma açılır.

Kartlar kart sahiplerine veya kanuni temsilcilerine teslim edilir.