60 Yaş Kartı

60 Yaş Kartı

60 YAŞ KARTI

Altmış yaş ile altmış beş yaş arasında bulunan kişilere idarece toplu ulaşım kartı verilir.
Altmış yaş ile altmış beş yaş arasında bulunan kişiler, toplu taşıma kartı ile belediyeye bağlı toplu ulaşım araçlarından indirimli olarak faydalanır.

Not: Kart müracaatında bulunabilmeniz için 60 yaşını gün/ay/yıl olarak doldurmuş olmanız gereklidir.
İlk Başvuru işlemleri www.izmirimkart.com.tr  adresi üzerinden veya şahsen yapılır.

İnternet üzerinden müracaat:
  • www.izmirimkart.com.tr adres üzerinden öncelikle ön başvuru formu doldurulur, 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi ile internetten kartla güvenli ödeme ya da Vakıflar bankasının herhangi bir şubesinden masrafsız ve havale ücreti ödemeden İzmir İnovasyon ve Teknoloji A.Ş. hesabına 20 TL ücret yatırılır.
  • Ön Başvuru formu doldurmadan bankaya ücret yatırılmaz.
  • Yapılan işlemlerde Fotoğraflı bir Kimlik belgesinin ibrazı zorunludur.

KART TESLİMİ
  • Ön başvuru yapan başvuru sahiplerinin, kart başvuru merkezlerine son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometirk fotoğraf ile gitmeleri durumunda, kart teslimi 10 dakikada yapılır.

Kartlar kart sahipleri veya kanuni temsilcilerine teslim edilir.
Kart Bedeli : 20 TL
Kart Yenileme Bedeli(çalıntı, kayıp ya da yıpranma nedeniyle)  = 40 TL 

 
Başvurularda kart bedeli, 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi ile internetten kartla güvenli ödeme ya da Vakıflar bankasının herhangi bir şubesinden masrafsız ve havale ücreti ödemeden İzmir İnovasyon ve Teknoloji A.Ş. hesabına yatırılır.
60 yaş  kartı otobüslerde, metro ve banliyö istasyonları ile vapur iskelelerinde bulunan validatörlere okutulmak suretiyle kullanılır. 
 

KAYIP-ÇALINTI KART BİLDİRİMİ / USULSÜZ KULLANIM / HATALI KULLANIM
 
KAYIP-ÇALINTI KART BİLDİRİMİ
Kartların çalınması ve zayi olması durumunda kart başvuru merkezlerine şahsen gelerek ya da 0-(232)-320-0-320 , 0-(232)-293-53-53 ve 0-(232)-293-53-55 numaralı telefonlara bildirimde bulunarak kartlar kullanıma kapattırılır. Bildirimde bulunulmayıp da başkası tarafından kullanılırken el konulan kartlar sistemden kapatılır.

USULSÜZ KULLANIM
Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart’ın usulsüz ( hak sahibi dışında başkası tarafından ) kullanılmasının tespiti halinde, tutanak düzenlenerek  ilk kez tespit edilmesi halinde 2 ay, ikinci kez tespit edilmesi halinde 4 ay, 3 kez ve üzerinde tespit edilmesi halinde 6 ay süre ile kişiselleştirilmiş İzmirim Kartı kullanıma kapatılır ve bu süre boyunca bildirim yükümlülüğüne uymayan kişiye yeni Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart verilmez. Bu sürenin sonunda kişinin talebi halinde Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart kullanıma açılır.
60 Yaş Kartlarına yıllık vize işlemi uygulanmaz.
KAYIP, ÇALINMA VE YIPRANMA HALİNDE;
Kartın yeniden düzenlenmesi ile ilgili işlemler internetten yapılamamaktadır. 
Kayıp, çalınma ve yıpranma durumlarında kart başvuru merkezlerine başvuru yapılır. Kullanıcı hatasından kaynaklanan arıza ve kayıp kartlardan 40 TL kart ücreti alınır. 
Başvuru merkezlerinden yapılan başvurularda kart bedeli, online olarak kredi kartıyla veya Vakıflar Bankası şubelerinden yatırılarak ödenebilmekte, nakit olarak tahsilat yapılamamaktadır.

         İstenilen Evraklar;
        • Nüfus cüzdanının aslı
        • Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
 
ARIZALANMASI HALİNDE;
Arıza durumlarında kart başvuru merkezlerine başvuru yapılır. Fiziki hasarlar dışında arızalanan Kişiselleştirilmiş İzmirim Kartlar, kişiselleştirildiği tarihten itibaren 2 yıl süre ile ücretsiz olarak değiştirilmektedir.

         İstenilen Evraklar;
        • Nüfus cüzdanının aslı
        • Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf


Başvuru Merkezleri:
- Konak Kart Başvuru Merkezi,
- Bostanlı Kart Başvuru Merkezi,
- Fahrettin Altay Kart Başvuru Merkezi,
- Bornova Kart Başvuru Merkezi,
- Üçyol Kart Başvuru Merkezi.